TEzhİb PortalI

Tezhib Nedir?

Tezhib Terimleri

Tezhib Tarihi

Tezhib Teknikleri

Tezhib Kursu

Müzehher Özdallı BİCE          (özgeçmiş)

Online  Galeri Slayt Gösterimi

GALERİ-1

GALERİ-2

GALERİ-3

GALERİ-4

GALERİ-5

GALERİ-6

GALERİ-7

GALERİ-8

GALERİ-9

Geleneksel Türk Sanatları:

HAT

TEZHİB

EBRU

 MİNYATÜR

Türk

Sanat Arşivi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hat & Tezhib  ser-levhası  tezhib.info  adresinde yayında...

NEDEN ?..

“ Tezhib: Ruhun nakış nakış Allah’a  akışı…”

Tezhib sanatçısı Müzehher Özdallı BİCE ile tezhib sanatı ve çalışmaları hakkında konuştuk. Halen Ankara’da özel derslerle Ankaralı sanatçı adaylarına bu geleneksel Türk sanatını öğreten Bice ile yaptığımız sohbeti ilgiyle okuyacağınızı sanıyoruz:

-Kendinizi tanıtır mısınız?

-1964 yılında İstanbul’da doğdum. Lise yıllarından itibaren hat, tezhib, minyatür gibi geleneksel Türk sanatlarına ilgim ortaya çıktı. İstanbul Ü. Jeoloji Mühendisliği’nde yüksek öğrenimimi sürdürürken  artık tezhibde karar kılmıştım.

Profesyonel anlamda sanat eğitimime Kubbealtı Cemiyeti’nde başladım. Buradaki iki yıllık eğitimden sonra 1988 yılında yapılan sınavı birincilikle kazanarak resmi statüdeki Kültür Bakanlığı Topkapı Sarayı Nakışhanesi’ne girdim. Topkapı Sarayı Nakışhanesi’nde üç yıl süreyle tezhib sanatının ülkemizdeki seçkin isimleri olan Cahide Keskiner, Semih İrteş, Mamure Öz, Melek Antel'den  ders aldım. Topkapı Sarayı Nakışhanesi’ndeki eğitimimi  ‘Dönem  Birinciliği’ derecesiyle  tamamlayıp   ‘Uygulamalı Türk Süsleme Sanatları Sertifikası’ aldım.

1992-1993 yıllarında Özbekistan’da Hive ve Semerkand’da tezhibin mimaride uygulamaları konusunda incelemelerde bulundum. 1995 yılında eşim Dr. Hayati Bice’nin   Ahmed Yesevi Üniversitesi'ndeki görevi nedeni ile gittiğim Kazakistan'da  “Tezhib Sanatının Orta Asya'daki Gelişimi ve Mimaride Kullanımı” üzerine akademik araştırmalar yaptım.

Evli ve üç çocuk annesiyim.

- Okurlarımız  “tezhib” denildiğinde ne anlamalı ?

-Tezhib kelime olarak “altınlama” demektir. Önceleri  değerli el yazması kitapların ve  özellikle Kur’an-ı Kerim’in  ilk ve son kısımlarının , sure aralarının sıvı hale getirilen saf altın ve doğadan elde edilen özgün boyalarla bezenip süslenmesi için kullanılmıştır. Kitap süslemesi olarak tezhibin zirvesi 16. yüzyıl Herat merkezli Türk ekolüdür ve aşıldığı hâlâ söylenemez.

Tezhib 15-16. yüzyıl Türkistan’ında özellikle Semerkand’daki Emir Timur Türbesi ve Tilla-kâri Camii’nde en güzel örnekleri görüleceği şekilde,  iç mimaride zirvesine ulaşan bir kullanım alanı bulmuştur. İstanbul’da başta Topkapı Sarayı’ndakiler olmak üzere birçok tarihi mekanda, özellikle 16. yüzyıla ait klasik süslemelerde tezhib örneklerini görmekteyiz. Osmanlı dönemi tezhibinin zirvesi ünlü Karahisari yazması Kur’an-ı Kerim’de uygulan kollektif tezhib çalışmasıdır. Osmanlı döneminde tezhibin dikkati çeken bir uygulaması olarak, savaşlarda giyinilen “Tılsımlı Sultan Köynekleri”nde icra edilen ve kumaş üzerine adeta kağıda işlenir gibi ayrıntıyla, özenle tatbik edilmiş olan tezhib örneklerinden de  bahsetmem gerek.

Günümüzde hem Kur’an-ı Kerim süslemesinde ve daha çok da dekoratif amaçla yazılan hat levhalarının görsel olarak tamamlayıcısı olarak kullanılmağa devam edilmektedir. Özellikle son yıllarda gerek hat sanatına, gerekse tezhibe olan ilginin dünya çapında artması bu gelenekten Türk Sanatı’na talebi her anlamda arttırmıştır.

- Sanat hayatınızda katıldığınız sergiler, aldığınız ödüller hakkında da bilgi verir misiniz?

-Kültür Bakanlığı Devlet Sergileri başta olmak üzere Konya ve İstanbul’da “Tezhib ve Geleneksel Türk Sanatı” temalı onbeş karma sergiye iştirak ettim. Kazakistan'da Yesi (=Türkistan) şehrinde bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi'ne armağan etmek üzere hazırladığım   "Ya Hazret Sultan Hoca Ahmed Yesevi Kaddesallahu Sırrahu"  yazısının tezhibi ile oluşan eser ile katıldığım 1999 yılındaki T.C.Kültür Bakanlığı 10. Türk Süsleme Sanatları yarışmasında Tezhib dalında birinci oldum.

Ama benim için en büyük ödül -manevi anlamda-, altında ünlü Hattat’ımız Hüseyin Kutlu imzasını taşıyan  yazı etrafına tasarlayıp  işlediğim tezhibin bezediği bu eserin, 2000 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yaptırdığı restorasyon sonunda ziyarete açılan Yesevi Dergah’ındaki  mescidin duvarına asıldığını görmem oldu.

Eserimi Yesevi Türbesi’ne armağan edişimin bir ödülü olarak, Sayın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığındaki resmi heyet ile Kazakistan’daki açılış  törenlerine davet edilmem ise herhalde Hazret-i Yesevi’nin himmetidir,dersem; yanlış olmaz. Tabii, Yesevi Külliyesi’nin restorasyonunu üstlenen  TİKA’nın o dönemdeki başkanı Sayın Öner Kabasakal’ın eserimin Yesevi Dergahı’na armağan edilmesi konusundaki ısrarı ve gayretini de  burada anmam bir kadirşinaslık olacaktır.

- Tezhib eğitimi çalışmalarınıza gelirsek ?

- İstanbul Hanımlar İlim ve Kültür Derneği’nde başlayan Tezhib Öğreticiliği çalışmalarımı  Yalova’da kurduğum Zer-Efşan Tezhib Atelyesi’nde devam ettirdim. Halen Ankara’da Zer-Efşan Tezhib Kursu bünyesinde özel ders vermek suretiyle “taliblisine” tezhib öğretmeğe devam etmekteyim.  İnternette bazı eserlerimin yer aldığı  http://www.tezhib.info  adresini de bu konuyla ilgili okurlara duyurmuş olayım.

-Son olarak şunu sormak isterim : Tezhib ‘sizin için’ ne anlama geliyor?

-Bu konuda söylenebilecek en güzel sözleri –bence-  Prof. Dr. S.H. Nasr söylemiştir:

" Tezhib, ruhun Allah’a doğru akışını “billurlaştırır”  ve Allah Kelamı’nın kutsal varlığından ortaya çıkan  ruhun yeniden bütünleşmesinde bizzat yardımcıdır. Tezhib, bana göre ruhun eğitilmesi, Allah’ın verdiği maddi ve manevi yeteneklerin rafine  edilmesi yani, inceltilmesi ;  “Allah güzeldir, güzelliği sever” sözünün isbatıdır. "

***

Tercüman Gazetesi, Ramazan İlavesi, http://www.tercumangazete.com/?bl=kultursanat&alt=&trh=20041112&hn=81505      

 

 

 

“Ya Hazret Sultan Hoca Ahmed Yesevi

Kaddesallahu Sırrahu"

[ Tezhib: Müzehher Bice  Hat: Hüseyin Kutlu ]

***

" Tezhib, ruhun Allah’a doğru akışını

“billurlaştırır”  ve

Allah Kelamı’nın kutsal varlığından

ortaya çıkan  ruhun yeniden bütünleşmesinde

bizzat yardımcıdır.

Tezhib, bana göre ruhun eğitilmesi,

Allah’ın verdiği maddi ve manevi yeteneklerin

rafine  edilmesi yani, inceltilmesi ; 

“Allah güzeldir, güzelliği sever”

sözünün isbatıdır. "

Prof. Dr. S.H. Nasr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WEBSİTE İÇERİĞİ

 

EDİTÖR  NOTLARI 

    "Allah Cemîl'dir,  cemali sever"

kuralına uygun olarak geliştirilmiş olan

Tezhib  sanatını yansıtan sitemizde      

yeniden ve yepyeni bir tarz ile

huzurunuzdayız.  İlk editörial notumuzda      

"Geleneksel Türk Sanatları"   olarak

tanımladığımız   Hat &Tezhib konulu

bu  websitesinin hayrlara vesile olacağı

 inancı ile yeniden:

 "Merhaba" !...

 Devamı için tıklayınız....

Başsayfa | Özgeçmiş  |  EditördenSunum  | Online Galeri   | Grafik  | Yenilikler  | Tezhib Kursuİletişim  | Linkler

Başsayfaya Dönüş

 

Bu sitenin son güncelleştirilme tarihi 10/10/12