Ana Sayfa

Editor

Sunum 

Özgeçmiş

Tezhib

Tezhib Tarihi 

Tezhib Terimleri

Tezhib Desenleri

Grafik 

Galeri 

Online Galeri

  Slayt Gösterimi

 Linkler  

Tezhib Kursu 

İletişim  

  Tezhib  Sanatı  ser-levhası  yeni adresinde; tezhib.info yayında...
2000 yılında free bir web sunucusunda  yayınlanmağa başlayan ve sanal alemde büyük bir teveccühe  mazhar olan

Tezhib sanatçısı Müzehher Özdallı BİCE'nin Tezhib websitesi artık kendi adresinde...

  *Özgeçmiş            
 *Tezhib Kursu  
*Tezhib Nedir?  
 *Tezhib Terimleri 
*Tezhib Tarihi
*Tezhib Teknikleri   
 *Tezhib Desenleri 
 * Editor 
* Sunum 
* Grafik
* Linkler

      S E R G İ

* Galeri 1
* Galeri 2
* Galeri 3
* Galeri 4
* Galeri 5
* Galeri 6
* Galeri 7
* Galeri 8
* Galeri 9
* Online Galeri
 [ Slayt Gösterimi ]


 KLASİK SANATLAR

HAT
TEZHİB
EBRU
MİNYATÜR
* Hat Galerisi
* Tezhib Galerisi
* Ebru Galerisi
Minyatür Galerisi
* Online Galeri
 [ Slayt Gösterimi ]

MÜZEHHER ÖZDALLI BİCE

[ ÖZGEÇMİŞ ]

1964 yılında İstanbul’da doğmuştur.

SANAT  HAYATI: İstanbul Fatih Kız Lisesi 2. sınıfta iken Talik hattının son üstadlarından Tamburî Hafız Hattat Kemal BATANAY’ın talebesi olarak                         klasik Türk Sanatı ile tanışmıştır.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde yüksek öğrenimine devam ederken beş ay kadar Ebru kursu almış,                               Kubbealtı Cemiyeti’nde Çiçek Derman ve İnci Birol ile iki yıl Tezhib çalışmıştır.

1988 yılında yapılan sınavı birincilikle kazanarak Kültür Bakanlığı Topkapı Sarayı Nakışhanesi’ne girmiştir. Burada iki yıl normal statüde, üçüncü yıl davetli  olarak üç yıl boyunca günümüzde tezhib sanatının mümtaz isimleri olan Cahide KESKİNER, Semih İRTEŞ, Mamure ÖZ, Melek ANTEL'den tezhib eğitimi almış ve                            bu kursu dönem birinciliği ile tamamlayıp   Tezhib Sertifikası almıştır.

Kültür Bakanlığı Devlet Sergileri başta olmak üzere İstanbul, Ankara ve Konya’da onbeş  karma Türk Sanatları sergisine iştirak etmiştir.1992 yılında gittiği Özbekistan ve 1995 yılında bulunduğu Kazakistan'da  Tezhib Sanatının Orta Asya'daki Gelişimi üzerinde araştırmalarda bulunmuştur. Hive, Buhara ve Semerkand'da Timur devri ve hanlıklar dönemi Türkistan mimarisinde "Tezhib formlarının mimari unsur olarak kullanımı"nın örneklerini incelemiştir.

hay

Kazakistan'da Yesi (=Türkistan) şehrinde bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi'ne armağan etmek üzere hazırladığı    ve website girişinde izlediğiniz  "Ya Hazret Sultan Hoca Ahmed Yesevi Kaddesallahu Sırrahu" yazısının tezhibi ile oluşan eser ile katıldığı 1999 yılındaki T.C.Kültür Bakanlığı 10. Türk Süsleme Sanatları yarışmasında Tezhib dalında birinci olmuştur.Bu eser  10. Devlet Türk Süsleme Sanatları Sergisi'nde teşhir edilmiştir.

Bu değerli eser sanatçı tarafından "bilâ-bedel"  Yesevi Türbesi'ne hibe edilerek 2000 yılı Ekim ayında düzenlenen ve T.C. ve Kazakistan Devlet Başkanları'nın da katıldığı bir törenle restorasyonu sonrasında ziyarete açılan Hoca Ahmed Yesevi ( K.S.) Türbesi'ne armağan edilmiştir. Resmi  tutanakla  türbe demirbaşları arasında kaydedilerek ilk önce Yesevi Külliyesi'ndeki mescidde sergilenen bu değerli eseri halen  Ahmed Yesevi (K.S.)'nin 63 yaşından sonraki hayatının önemli bir kısmını geçirdiği yeraltı çilehanesinde bulunmaktadır.


Türk Tezhib Sanatı'na ilişkin olarak internette yer alan ilk websitesi de (tezhib.20m.com) sanatçıya ait olup  6 Mayıs 2000 tarihinde www üzerinde yer alarak tezhip adı ile bilinen bu Türk Sanatı'nın internet ortamında da tanıtımına katkıda bulunmuştur.

İstanbul Hanımlar İlim ve Kültür Derneği’nde iki dönem olarak başlayan Tezhib Eğitmenliğini  1998 yılında Yalova’da kurduğu Zer-Efşan Nakışhanesi’nde devam ettirmiştir. Halen Ankara'da sanat çalışmalarına devam eden sanatçı tezhip öğretimi çalışmalarını Ankara'da da özel ders vermek suretiyle sürdürmektedir.

International Muslimah Artists Network [IMAN] üyesidir.

Ülkücü Yazarlar Derneği (ÜLKÜ-YAZ) Genel Başkanı Dr. Hayati BİCE ile evli olup   

Abdulhay Alperen ; Fatıma Dilahan ve Behre Nur isimlerini taşıyan 3 çocuk annesidir. 

İletişim: 0505-452 58 08
E-Mail : tezhib@gmail.com

TEZHİB KURSU - ANKARA

Müzehher Özdallı BİCE'den tezhib öğrenmek isteyenler için Ankara'da Tezhib Kursu organize edilmiştir.

Geleneksel tarzda "usta-çırak" ilişkisi çerçevesinde Tezhib eğitimi alarak "eser üretecek derecede tezhib öğrenmek" isteyen Ankara'daki ve sadece bayan adaylar telefonla (0505-452 58 08) başvurdukları takdirde talepleri değerlendirilecek ve bilgilendirileceklerdir.Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

* Kurs Başlangıcı: Her bir sanatçı adayı için bire-bir eğitim esas olduğundan her an başvuru ve kayıt mümkündür.

* Kurs Süresi : Haftada bir gün ; günde 2 (iki)  saattir. Bu şekilde bir yılda 40 hafta devam esas alınarak  yılda verilecek toplam 80 saatlik ders ile  kurs tamamlanır.

* Kurs Yeri: Necatibey Caddesi Gözlükçü İşhanı No. 26 Kat: 2 Daire:13 KIZILAY-ANKARA

   

İletişim  Sayfası

    

Ana Sayfa

Editor

Sunum 

Özgeçmiş

Tezhib

Tezhib Tarihi 

Tezhib Terimleri

Tezhib Desenleri

Grafik 

Galeri 

Online Galeri

  Slayt Gösterimi

 Linkler  

Tezhib Kursu 

İletişim